Kamaszkorom óra írok dalokat. Ahogy gondolom sokaknak, nekem is egy szerelmi csalódás szülte az első remekművemet. Egy szál gitárral, csak pár akkordot ismerve kísértem magam, egy spirálfüzetbe írtam a szöveget Mr. Kámforról, és egy magnókazettára rögzítettem, csak saját magamnak. Aztán később a főiskolai zenekarral elő is adtuk párszor.
A zene mindig fontos volt az életemben, szerettem és tanultam is énekelni, olyan iskolákba jártam, ahol volt erre lehetőség.
Tizenhét évesen jártam először az azóta legendássá vált Zamárdi Gyermekszínjátszó táborban, aminek utána még 30 évig visszatérő vendége voltam, még felnőtt fejjel is csoportvezetőként vagy asszisztensként. Ott írtam az első, komolyabb dalomat. Azt hiszem, 20 éves voltam, és a rendező, Jancsó Sarolta megkért, hogy zenésítsek meg egy Szilágyi Domokos verset a darabhoz, amit játszottunk. Ez lett a „Játsszuk, ami nincs” című dal, amit azóta is minden egyes nyári színjátszó táborban énekelnek a gyerekek, gyakorlatilag generációról-generációra száll, és ezekben a körökben mindenki ismeri.
Ezután évente ontottam a dalokat, voltak köztük megzenésített versek, vagy színjátszótársak, rendezők által írt szövegekre szerzett dalok, és teljesen komplett saját szerzemények is. Ezekből is több olyan van, ami tovább éli a maga életét ezekben a színjátszós körökben. Egyfajta slágerek, de valószínű, sosem fogják őket rádiókban játszani, mert a kontextusukból kiragadva nehezen érthetőek. Ezeket a dalokat én „funkcionális” daloknak hívom. Mert mindig valamilyen konkrét céllal, mondanivalóval, vagy egy színdarab részeként születtek, elmesélnek valamit vagy tovább gördítenek egy történetet. Szeretem a funkcionális dalokat.
2022-ben aztán összetalálkozott bennem a jóga és a dalszerzés, amikor Csiki Mariann gyermekjóga oktató mesterünket szerettük volna meglepni egy különleges ajándékkal. Ez az ajándék lett a Jóga Móka dal, ami mostanra a Gyermekjóga Oktatók Egyesületének az egyik „indulója” lett. Ez a dal is „funkcionális”, hiszen nemcsak jó hallgatni, de lehet rá játékosan jógázni is, mivel tartozik hozzá egy koreográfia is.
2024-ben pedig egy újabb dal született, hogy betöltse a funkcióját. Ez pedig nem más, mint hogy segítse a gyerekeket és a felnőtteket a meditáció gyakorlásában. A So-Ham – Lélegzem című dal tulajdonképpen egy vezetett meditáció, ami lágy, lassú dallamával, a klasszikus SO-HAM szanszkrit mantrával és egy vizualizációval segíti nyugodt, kiegyensúlyozott, meditatív állapotba kerülni a hallgatóját.
A jógás dalok hangszerelésében Murányi Norbert volt a segítségemre, a videoklipeket pedig Bor Peti operatőrrel forgattuk.
És hogy mit hoz a jövő…? Van ott még, ahonnan ezek jöttek…. Meglátjuk…
Jóga Stúdió
© VIVÉKA JÓGA – Minden jog fenntartva! | Adatvédelmi tájékoztató | Süti szabályzat
Made with by GeszterWeb